Quest XPointer Pinpointer pink
Ocenjeno 0 od 5
že od 16,02€ / mesec
Minelab EQUINOX 900 + brezplačno SONDA EQX15
Ocenjeno 0 od 5
že od 20,17€ / mesec
Različne velikosti sond so zasnovane za specifične namene in terene ter imajo različne značilnosti, ki vplivajo na njihovo delovanje in delovanje detektorja kovin. V tem članku bomo raziskali pomen velikosti sond, njihove razlike in uporabnost v različnih situacijah. V spletni trgovini Nomadis imamo na voljo sonde vseh dimenzij za vse potrebe. Povprašajte nas za nasvet in ponudbo in pomagali vam bomo izbrati najboljšo sondo za vaš detektor kovin.
Majhne sonde so zasnovane za natančno in občutljivo zaznavanje majhnih kovinskih predmetov na omejenih območjih. Primerne so za ozke vrzeli, skalnata tla ali območja z gostim rastjem. Zaradi svoje majhne površine imajo omejeno globino zaznavanja, vendar so izjemno občutljive na manjše predmete. Te sonde so idealne za iskanje kovinskih predmetov z visoko natančnostjo na težko dostopnih mestih. Glede na velikost sonde, je potrebno vzeti v obzir tudi, da je sprejemna antena v sondi majhna in zato veliko slabše sprejema moteče signale (emi motnje) iz okolice. Prav tako se moramo zavedati, da majhna sonda, ki ne prodira zelo globoko v zemljo, sprejema tudi manj motečih signalov zaradi mineralizacije zemljišča. Zato so majhne sonde bolj primerne za terene z izrazito visoko mineralizacijo. Še posebej so primerne za visoko prevodno okolje, kot je na primer morska voda. Za iskanje zlata v morju in na plaži, bo majhna sonda najboljši izbor. Teža sonde je zelo nizka, verjetno boste lahko detektor kovin z majhno sondo brez težav uporabljali cel dan.
Standardne srednje velike sonde so najbolj vsestranske in se pogosto uporabljajo za splošno iskanje kovinskih predmetov na različnih terenih, kot so travniki, parki, gozdovi, plaže in morje. Te sonde ponujajo dobro ravnotežje med globino zaznavanja in občutljivostjo, kar omogoča zaznavanje tako manjših kot večjih predmetov na različnih globinah. Pomemben faktor je tudi teža sonde – večina modernih 11 inčnih sond je relativno lahka, brez težav lahko detektor kovin uporabljate cel dan.
Velike sonde so namenjene za globoko iskanje večjih kovinskih predmetov, kot so zakopani predmeti, militarije ali arheološke najdbe. Uporabne so na odprtih poljih ali območjih brez ovir. Očitna prednost velikih sond je doslednost pri prekrivanju preiskanega terena – z veliko sondo bo nepregledanih delov terena manj in hitrost iskanja bo občutno večja. Te sonde ponujajo večjo globino zaznavanja, vendar so manj občutljive na manjše predmete. Zaradi svoje velikosti so bolj primerne za iskanje na območjih z manjšo koncentracijo kovinskih predmetov. Glede na velikost sonde, je potrebno vzeti v obzir tudi, da je sprejemna antena v sondi relativno velika in zato veliko bolje sprejema tudi moteče signale (emi motnje) iz okolice. Prav tako se moramo zavedati, da velika sonda, ki prodira globoko v zemljo, sprejema tudi več motečih signalov zaradi mineralizacije zemljišča, zato so velike sonde bolj primerne za terene z nižjo mineralizacijo in niso primerne za visoko prevodno okolje, kot je na primer morska voda. Teža sonde je sorazmerno visoka, verjetno detektorja z veliko sondo ne boste uporabljali cel dan.
Izjemno velike sonde se bolj poredko uporabljajo in so običajno namenjene za zelo globoka iskanja s pulzno indukcijskimi detektorji kovin. Izjemno velike sonde so običajno velike kvadratne ali pravokotne sonde. Imajo izjemno velike dimenzije, na primer 1×1 meter ali več. Te sonde se uporabljajo za zelo globoko iskanje, imajo izjemno globoko penetracijo in so namenjene izključno za iskanje velikih kovinskih predmetov, na velikih globinah, majhnih predmetov ne zaznajo. Slabost velikih sond je težavno razločevanje vrst kovin. Praviloma ne dobimo identifikacije kovine. Prav tako je težje iz iskanja izločiti železo. Diskriminacijo, oziroma identifikacijo železa, omogočajo le najnaprednejši pulzno indukcijski detektorji kovin.
Dual box sonde so posebne vrste sonde, ki se uporabljajo za globoko iskanje velikih predmetov na večjih globinah. Te sonde imajo dva ločena oddajna in sprejemna elementa, kar omogoča bolj natančno zaznavanje in lociranje velikih predmetov, kot so arheološke najdbe ali relativno veliki zakopani predmeti, na velikih globinah. Za iskanje majhnih najdb niso primerne. Primera takih dual box sond sta XP XTrem Hunter in Garrett TreasureHound. Medtem ko so izjemno velike sonde običajno velike pravokotne oblike, imajo dual box sonde poseben dizajn z dvema ločenima oddajnima in sprejemnima elementoma za bolj natančno in učinkovito iskanje na velikih globinah.
Poleg same velikosti sonde je pomembno upoštevati tudi frekvenco detektorja kovin. Višja frekvenca običajno ustreza manjšim sondam, medtem ko nižja frekvenca bolje deluje z večjimi sondami. Višja frekvenca omogoča bolj občutljivo zaznavanje manjših predmetov, medtem ko nižja frekvenca ponuja večjo globino zaznavanja.
Pri izbiri detektorja kovin in iskalne sonde je ključno razumeti, kako frekvenca detektorja in velikost sonde vplivata na njegovo učinkovitost pri iskanju kovinskih predmetov. Različne frekvence in velikosti sond ponujajo različne prednosti in se bolje prilagajajo različnim vrstam iskanja. Spodaj si oglejmo, kako so povezane frekvence detektorja kovin z velikostjo sonde ter kako to vpliva na iskanje.
Detektorji kovin z nizko frekvenco se običajno uporabljajo za iskanje večjih kovinskih predmetov na večjih globinah. Nizke frekvence so bolj primerne za zaznavanje kovin z višjo prevodnostjo. Primer detektorja z nizko frekvenco je Detech Relic Striker, ki deluje na 4,8 kHz in je v kombinaciji v veliko 18″ sondo priljubljen med rekreativnimi iskalci, ki jih zanimajo predvsem velike globine.
Detektorji kovin s srednjo frekvenco so bolj vsestranski in se lahko uporabljajo za različne vrste iskanja. Te frekvence so primerne za zaznavanje manjših kovinskih predmetov na manjših globinah, kot so kovanci, nakit in drugi drobni predmeti, kakor tudi za relativno globoka iskanja večjih predmetov. Primer detektorja s srednjo frekvenco je Garrett AT Max, ki ponuja odlično ravnotežje med globino in občutljivostjo. Pri teh detektorjih se pogosto uporabljajo srednje velike sonde, kot je na primer Garrett ProFormance 8,5×11″. Seveda lahko pri detektorjih, ki delujejo na srednjih frekvencah vplivamo na rezultate iskanja tudi z izborom velikosti sonde – najmanj so občutljivi na spremembo velikosti sonde in brez težav bodo dosegali odlične rezultate z izredno majhnimi, kakor tudi z izredno velikimi sondami.
Detektorji kovin z visoko frekvenco so izjemno občutljivi na manjše kovinske predmete in ponavadi omogočajo bolj natančno zaznavanje drobcenih najdb ter težavnih najdb, ki jih drugi detektorji sploh ne zaznajo (na primer izredno tankega kovanca v pokončnem položaju). Te frekvence so primerne za iskanje drobnih kovinskih predmetov na površju ali blizu površja. Večinoma se detektorji kovin z visokimi frekvencami uporabljajo za iskanje zlata v naravi (prospecting). Primer detektorja z visoko frekvenco je Garrett AT Gold, ki deluje na frekvenci 18 kHz in se ponaša z izjemno občutljivostjo ter globino iskanja. Pri teh detektorjih se običajno uporabljajo majhne sonde, kot je Garrett ProFormance 5×8″ DD sonda, ki omogoča natančno iskanje na majhnih območjih.
Nekateri detektorji kovin ponujajo ekstremno visoke frekvence, nad 50 kHz, ki so še posebej primerni za iskanje zelo majhnih in nizkoprevodnih kovinskih predmetov, kot so drobna zlata zrna ali drobceni koščki nakita. Primer takšnega detektorja je XP Deus ali XP ORX s HF sondo, ki deluje na frekvenci 81 kHz in je znan po svoji izjemni občutljivosti na majhne zlate predmete. Pri teh detektorjih se pogosto uporabljajo majhne sonde, velikosti okrog 8-9″, ki omogočajo natančno iskanje na majhnih območjih.
Zaključek: Izbira prave kombinacije frekvence detektorja kovin in velikosti sonde je ključna za uspešno iskanje kovinskih predmetov. Različne frekvence in velikosti ponujajo različne prednosti in se bolje prilagajajo različnim vrstam iskanja. Pri izbiri detektorja je treba upoštevati specifične potrebe in okoliščine ter izbrati tisto kombinacijo, ki najbolje ustreza želenemu cilju iskanja. Dobro je vedeti: kakšne so razlike med enofrekvenčnimi, multi-frekvenčnimi in simultano multi frekvenčnimi detektori?
Še nimate računa?
Ustvari računKo obiščete katero koli spletno mesto, le to lahko shranjuje ali pridobi podatke v vašem brskalniku, večinoma v obliki piškotkov. Tukaj nadzirate svoje osebne nastavitve za piškotke.