Minelab EQUINOX 900 + brezplačno SONDA EQX15
Ocenjeno 0 od 5
že od 20,17 € na mesec
Detektor kovin XP Deus RC 9″ DD X35 – Znižana cena
Ocenjeno 0 od 5
že od 10,08 € na mesec
Začnimo na začetku! Detektor kovin je naprava, ki simulira dokaj preprost fizikalni princip: elektromagnetno indukcijo. Za doseganje tega učinka ima detektor sondo (na dnu gredi) z dvema bakrenima tuljavama v notranjosti. Prva tuljava oddaja: napaja jo električni tok in pošilja magnetno polje v tla. Če so v tleh kovinski delci ali prevodni kovinski predmeti, spremenijo magnetno polje. Druga tuljava sprejema: ta tuljava zajame spremenjene magnetne valove in te informacije pošlje elektronski enoti. Ta enota analizira podatke in jih pretvori v zvočne signale, dopolnjene z vizualnimi znaki (odvisno od modela detektorja). Z interpretacijo teh zvokov in signalov lahko detektor ugotovi prisotnost kovine v tleh ter oceni velikost, globino in vrsto kovine. Prav tako nam detektor omogoča izločanje neželenih kovin ali smeti in nam s tem precej olajša iskanje.
Z detekcijo kovin lahko najdete najrazličnejše stvari! Naša tla vsebujejo okrog 3000 let zgodovine kovin, zaradi česar so zakladnica zgodb iz preteklosti. Ne glede na to, ali gre za izgubljene ali skrite kovance iz različnih obdobij, stare predmete, ki so bili izgubljeni ali zapuščeni, ali sodobne kovinske ostanke, pod našimi nogami se skriva marsikaj. Če še nikoli niste iskali z detektorjem kovin, bi bili presenečeni, koliko “onesnaženja” je v zemlji. Toda če poskusite, tudi za uro ali dve, boste skoraj zagotovo našli nekaj kovancev in veliko kovinskih ostankov. Seveda je pomembno tudi na katerem področju boste iskali. Na lastnem vrtu ali dvorišču boste zagotovo našli kakšen kovanec, morda nakit ali orodje, ki so ga izgubili vaši predniki. Na področjih, kjer so se v preteklosti pomikale vojske, boste zagotovo našli predmete, ki izvirajo iz vojaškega življenja, od gumbov do delov opreme ali celo orožja.
Odgovor na to je NE! Da bi razumeli, zakaj tega ne morete storiti, je potrebno malo razlage. Naprave za iskanje kovin se imenujejo detektorji kovin in dejansko zaznajo kako dobro nek kovinski predmet prevaja elektriko, ne pa, kakšna vrsta kovine je. Detektor kovin ne analizira kemične sestave kovinske najdbe! Na detekcijo in identifikacijo kovine vpliva več faktorjev: prevodnost in permeabilnost kovinskega predmeta, mineralizacija zemljišča, prevodnost okolja (morska voda, mokra plaža), velikost in oblika najdbe ter položaj najdbe v zemlji. Detektorja torej ne morete nastaviti tako, da najde samo zlato, srebro ali bron, ne pa tudi drugih kovin, ki imajo enako prevodnost. Vse kar lahko storite je, da izključite določene vrste kovin s tako imenovano diskriminacijo, in ta možnost je na voljo na vseh dobrih detektorjih kovin. Nastavite ga lahko na primer tako, da izločite iz iskanja majhne železne predmete, kot so žeblji, majhni železni deli orodja in drugi železni ostanki. Če imate diskriminacijo nastavljeno tako, da ignorira majhne železne stvari, potem veste, da ko vaš detektor odda signal, to ni majhen železen predmet, temveč gre za barvno kovino. Glede na podatke, ki jih dobite v zvočnem signalu in na displeju lahko ocenite ali gre morda za zlato, aluminij, baker, medenino ali svinec, ne pa na primer za srebro. Seveda imamo v naši ponudbi tudi detektorje, ki so bolj primerni za iskanje zlata in jih uporabljajo tudi profesionalni iskalci zlata.
To je odvisno od tega, kaj mislite z “zakladom”, ker z detekcijo kovin ne iščete posebej zakladov; iščete stvari, ki so izgubljene ali skrite. Za iskalca z detektorjem kovin je lahko preprost kos kovine ali celo en kovanec pravi zaklad, saj se zaveda, da odkriva nekaj iz preteklosti. Takoj se začne spraševati, kaj je bilo nekoč tukaj, iz katerega časovnega obdobja je in zakaj je bilo na tej lokaciji. Vsa ta vprašanja burijo domišljijo in vam na nek način omogočajo potovanje skozi čas!
Ko govorimo o “zakladu” v najbolj običajnem pomenu besede, se zakladi res najdejo skoraj vsak dan. Vendar pogosteje ljudje najdejo zaklade brez detektorja kovin, na primer po pripovedovanju starejših, pri izkopavanju drevesa, prenovi stavbe, čiščenju kleti ali podstrešja… Torej, če pogledate razmerje najdenih zakladov med uporabniki detektorjev kovin v Sloveniji v primerjavi s preostalimi prebivalci, je odkrivanje kovin le majhen del celotne zgodbe. Ne smemo pa zanemariti največjih najdb z detektorji kovin v svetovnem merilu: Atocha in najdbe zlata v naravi so samo delček v mozaiku fantastičnih najdb z detektorji kovin. Nekatere aktualne najdbe, ki za najditelja pomenijo pravi zaklad in s katero si lahko prislužite tudi nagrado, si lahko ogledate tukaj.
Ne moremo vam jamčiti, da boste našli zaklad, lahko pa vam zagotovimo, da je detektor kovin verjetno najboljše orodje s katerim ne boste spregledali zaklada!
Morda se sliši presenetljivo, a kovanci (in druge najdbe) so običajno le nekaj centimetrov pod površjem, ne glede na to, koliko so stari! Če bi morali kopati nekaj metrov globoko, da bi našli kakšne kovinske predmete, bi bila naša polja videti kot ogromne krtine, odkrivanje kovin pa bi bilo zagotovo prepovedano! Opomba: preberite si nasvete za iskanje z detektorjem kovin
80 % najdb je na globini manj kot 15 cm. Včasih jih najdete celo na površju, tako da jih najbolj pozorni opazijo kar s prostim očesom!
Globina, na kateri nekaj najdete, običajno ni odvisna od tega, koliko je staro. Tla se nenehno premikajo, so »živa« in nenehno delujejo dejavniki, ki lahko spremenijo globino, v kateri so zakopani predmeti. Korenine, humus, črvi, zajci, lisice (in druge živali, ki kopajo), pa tudi vse drugo podzemno življenje spreminjajo zgornje plasti zemlje. Zmrzal in odmrznitev zemlje prav tako pomagata premikati zakopane predmete ali kovance. V gozdu lahko nevihte izruvajo drevesa in odkrijejo kovinske predmete. In ne pozabite, da se kmetijska zemljišča orjejo že od pamtiveka. To pomeni, da se predmeti v tleh premaknejo in obrnejo vsakič, ko se orje, tako da lahko z detektorjem kovin na istem mestu vsako leto dobite različne rezultate!
Večina sodobnih detektorjev kovin je vodoodpornih ali celo vodotesnih, kar pomeni, da delujejo tudi v dežju. Kljub temu je priporočljivo, da uporabite zaščito za elektroniko detektorja za zaščito pred dežjem, blatom in prahom.
Ko ste zunaj, boste opazili, da je dež in deževno obdobje dejansko lahko prednost, saj lahko izboljša delovanje detektorja. Ker je voda prevodnik, detektor pa uporablja elektromagnetne valove, lahko mokra tla bolje prenašajo signale skozi tla, kar ji omogoča zaznavanje globljih predmetov.
V Sloveniji ste zakonsko dolžni prijaviti ZVKD ali muzeju vsako najdbo, ki bi lahko bila zanimiva za umetnost, zgodovino ali arheologijo. Zakonsko določena starost najdbe, ki se jo lahko obravnava kot arheološka ostalina je 100 let iz civilnega in 50 let iz vojaškega življenja. Preberite nasvete za iskanje z detektorjem kovin.
S pravnega vidika za detekcijo kovin velja sistem dovoljenj in ne sistem prepovedi. To pomeni, da lahko z detektorjem kovin iščete kjer koli, če imate dovoljenje lastnika zemljišča in če to ni vojaški poligon ali arheološko najdišče. Namensko iskanje arheoloških predmetov brez predhodnega dovoljenja pristojnih organov je nezakonito.
S praktičnega vidika: cilj uspešnega iskanja kovin je najti mesta, kjer so bili ljudje in kjer so se odvijale dejavnosti, ker je tam verjetnost izgubljenih ali skritih predmetov ali kovancev velika. Pomislite na staro pot, reko, vrt itd.
Da, na primer na Hrvaškem, v Franciji, Italiji ali Španiji lahko uporabljate detektor kovin, če spoštujete zakon. Vendar imajo nekatere plaže in območja posebna pravila, zato je pametno, da se predhodno pozanimate glede konkretne lokacije. Obstajajo tudi območja, kjer je odkrivanje kovin strogo prepovedano zaradi prisotnosti neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve in druge svetovne vojne (na primer v Normandiji in Pikardiji). Poleg tega ima vsaka država svojo zakonodajo, zato je priporočljivo temeljito raziskati, preden vzamete detektor kovin s seboj na potovanje v tujino. Če nameravate iskati na počitniški destinaciji ali vzeti opremo za odkrivanje v tujino, preučite lokalne predpise. Posebej bodite pozorni na strožje zakone, ki veljajo na primer v Grčiji ali Turčiji.
Lahko rečemo, da bi to vprašanje moralo biti na prvem mestu, ker ga zagotovo najpogosteje slišimo. Ampak, če pravkar berete ta odgovor, ste verjetno prebrali tudi prvih devet vprašanj in odgovorov ter morda izvedeli kaj novega.
Na vprašanje o globini detekcije je težko natančno odgovoriti. Globina detekcije je odvisna od številnih dejavnikov – od delovne frekvence in velikosti sonde do značilnosti tal in okolice, pomembne so tudi značilnosti najdbe in nastavitve detektorja. Seveda na globino in uspešnost iskanja vplivata tudi znanje in izkušnje uporabnika detektorja kovin (občasno le preberite navodila za uporabo detektorja!) .
Mineralizirana prst zmanjša prodorno sposobnost detektorja . V tej situaciji je v pomoč funkcija prilagoditve detektorja na tla (ground balance). S prilagajanjem sestavi tal so lažni signali detektorja kovin minimizirani in zagotovljeno je učinkovito prepoznavanje kovinskih predmetov na večji globini.
Nastavitve diskriminacije prav tako pomembno vplivajo na globino detekcije. Največjo globino bo detektor dosegel, ko bo diskriminacija izključena (all metal način) ali pa bo diskriminiran le ena vrsta kovin. Če iz iskanja izločimo skoraj vse kovine in namensko iščemo le eno vrsto kovine (namensko iskanje izgubljenega predmeta), bo iskanje resnično olajšano, saj se detektor ne bo oglasil za kovine, ki jih ne iščemo, vendar bo globina detekcije zmanjšana.
Pomembno vlogo pri globini iskanja imata velikost in oblika predmeta. Večji kot je kovinski predmet, globlje ga lahko »vidimo« v zemlji. Na velikih globinah je najlažje zaznati ploščate, obročaste in zankaste predmete – gre za njihovo povečano prevodnost in močnejši povratni signal. Predmete v obliki verižice, palice ali kovancev, ki stojijo pokonci, je veliko težje prepoznati. Detektorji kovin jih sploh ne zaznajo, ali pa jih zaznajo le na majhnih globinah.
Ni vseeno koliko časa nek kovinski predmet leži v zemlji. Kemikalije v zemlji so jedke za kovine in povzročajo njihovo oksidacijo. Rjo delno absorbirajo okoliška tla in posledično tla postanejo bolj prevodna. Zaradi tega so nekateri kovinski predmeti za detektor kovin videti večji, kot so v resnici. Rjaste predmete je lažje odkriti pri srednjih in velikih globinah iskanja. To ni mogoče storiti z zlatom in srebrom, saj te kovine niso podvržene oksidaciji, ali pa je la ta zanemarljiva.
Pri iskanju z detektorjem kovin večino manjših artefaktov (posamezni kovanci, gumbi, prstani) najdemo na globini 25-35 cm. Večje predmete, kot je na primer aluminijasta pločevinka za pijačo 0,5l bomo brez težav odkrili na globinah med 45 in 70cm. Seveda obstajajo tudi detektorji za iskanje na velikih globinah, ki zlahka presegajo meter ali dva, vendar gre praviloma za detektorje, ki se uporabljajo za namenske raziskave in takšni detektorji “ne vidijo” manjših predmetov in praviloma ne ločijo kovin.
Pri iskanju z detektorjem kovin za hobi ni smiselno pogledovati za neverjetnimi globinami iskanja (kot jih na primer oglašujejo nekateri ponudniki kitajskih “no name” detektorjev kovin), razen, če naj bi se detektor uporabljal za posebne naloge, kot je na primer iskanje zakopanih rezervoarjev, ventilov ali cevi na velikih globinah. Konec koncev, globlji kot je signal, večja je verjetnost napak pri obdelavi šibkega signala, manjša je možnost pravilne identifikacije vrste kovine, poleg tega pa boste morali kopati globoke luknje.
Še nimate računa?
Ustvari računKo obiščete katero koli spletno mesto, le to lahko shranjuje ali pridobi podatke v vašem brskalniku, večinoma v obliki piškotkov. Tukaj nadzirate svoje osebne nastavitve za piškotke.